• 14 lipca 2024

Drewno od wielu lat pozostaje popularne w domach i mieszkaniach. Osoby, które planują remont lub wyposażenie nowych budynków, wybierają parkiet lub deski podłogowe. Drewno, które zostało odpowiednio zabezpieczone, wytrzymuje lata i intensywne użytkowanie. Jest również odporne na działanie środków chemicznych, wilgoci oraz szkodliwych czynników atmosferycznych. Podłogi drewniane doskonale prezentują się zarówno w pokojach gościnnych, jak i pomieszczeniach gospodarczych. Dowiedz się, dlaczego deski i parkiet są tak chętnie wybierane do wykończenia podłogi.

Podłogi z drewna egzotycznego czy krajowego - Które wykończenie jest najlepsze?

Przy wyborze odpowiedniej podłogi do mieszkania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli podłoga jest wykończona deskami, lub parkietem, właściciele domu będą musieli wybrać konkretny gatunek drewna (lub wiele gatunków, jeśli drewno będzie używane w więcej niż jednym pomieszczeniu). Dostępnych jest wiele gatunków drewna, różniących się kolorami, wielkością i intensywnością usłojenia, a także właściwościami użytkowymi. Wyróżnia się jednak przede wszystkim podłogi z drewna egzotycznego i krajowego.

Podłogi drewniane wykonane z rodzimych gatunków drzew najlepiej sprawdzają się w salonach i innych pomieszczeniach, w których będą przyjmowani goście. Podłogi drewniane wykonane z dębu lub jesionu (także jasnego) są świetnym uzupełnieniem stonowanego wystroju w salonie. Są odporne na ścieranie i negatywne działanie wilgoci, a także inne zagrożenia dla podłóg drewnianych.

Bardzo modne są również podłogi z drewna egzotycznego. Tutaj warto wspomnieć o jatobie i orzechu amerykańskim, a także indonezyjskim teaku i merbau. Te podłogi z drewna egzotycznego charakteryzują się rzadkim, oryginalnym usłojeniem i kolorystyką. Taką drewnianą podłogę można połączyć z kolorem ścian i mebli, aby stworzyć piękny, nowoczesny wygląd w nowo wybudowanym domu.

Jak chronić swoją drewnianą podłogę. Istnieją sprawdzone sposoby na przedłużenie żywotności desek podłogowych i parkietu.

Musisz być ostrożny przy wyborze podłóg wykonanych z drewna. Drewniana podłoga może wyglądać świetnie po remoncie lub po wprowadzeniu się do nowego mieszkania. Jednak z czasem ten efekt może wyblaknąć. Ważne jest, aby chronić podłogę drewnianą przed czynnikami zewnętrznymi. Lakierowanie to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie drewnianej podłogi. Chroni on przed przebarwieniami, ścieraniem oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Bardzo popularne jest również olejowanie - ten impregnat nadaje drewnu naturalny wygląd - oraz olejowoskowanie, które dodatkowo chroni podłogę drewnianą przed brudem, kurzem i zarysowaniami.

Ciekawą opcją są gotowe panele drewniane. Są one fabrycznie pokryte grubymi warstwami środków, które zapobiegają wszelkim uszkodzeniom i zniszczeniom wynikającym z intensywnego użytkowania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top