• 30 maja 2024

Na rynku jest dziś wiele opcji okiennych. Żaluzje drewniane są niewątpliwie najbardziej pożądane, ale istnieje wiele innych opcji, które warto rozważyć. Być może już wcześniej słyszałeś termin "żaluzje drewniane". W tym artykule wyjaśnimy, czym one są.

Żaluzje i rolety sprawiają, że ubieranie okien jest o wiele łatwiejsze. Obecnie istnieje wiele opcji: żaluzje plisowane lub żaluzje drewniane, żaluzje aluminiowe, żaluzje plisowane lub żaluzje drewniane, asortymentowe kombinacje tkanin, rolety rzymskie lub rolety bambusowe. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, istnieje roleta lub żaluzja, która będzie pasować do Twojego domu. Ten artykuł wyjaśni różnice między żaluzjami drewnianymi a żaluzjami oraz jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Rolety a żaluzje drewniane - różnica tkwi w mechanizmie

Czy możliwe jest posiadanie w swoim domu "wewnętrznych żaluzji drewnianych"? To określenie może wywołać pewne zamieszanie. Dwa zupełnie inne mechanizmy odróżniają rolety od żaluzji. Roleta zwija się z wanny za pomocą łańcuszka kulkowego, który obraca się na kole. Żaluzje natomiast to poziome lamele, przez które przebiega sznurek. Mechanizm sznurkowy ukryty jest w górnej obudowie. Umożliwia on podnoszenie i opuszczanie żaluzji oraz regulację nachylenia. Mimo, że system operacyjny jest skomplikowany, to jest on niezwykle niezawodny. Niektóre firmy udzielają nawet dożywotniej gwarancji na mechanizm żaluzji drewnianych, o czym można przeczytać na stronie polskiego producenta Clicky: https://clicky.pl/zaluzje-drewniane-c-11.html.

Żaluzje nie zwijają się, lecz składają. Żaluzje drewniane mogą być wykonane z cienkich patyczków i wąskich łat (zwłaszcza bambusowych), dlatego nie są w stanie się zwijać. Można też znaleźć żaluzje tekstylne, które wyglądają jak drewniane.

Skąd wzięły się drewniane żaluzje?

Fascynująca historia drewnianych osłon okiennych jest długa. Historia drewnianych osłon okiennych sięga starożytnych Egipcjan, którzy do produkcji mat używali trzciny. Bambus natomiast był wykorzystywany przez Chińczyków. Źródła twierdzą, że można je podnosić lub opuszczać. Dlatego drewniane żaluzje bambusowe, które mamy dzisiaj, są bardzo podobne do tych ze starożytnych cywilizacji.

W przeciwieństwie do tego drewniane żaluzje okienne, które dziś kojarzą nam się z domami, są wynalazkiem perskim. Zostały one jednak opatentowane we Włoszech. Źródła podają, że żaluzje poziome zostały po raz pierwszy wyprodukowane we Włoszech przez weneckich kupców między 1100 a 1500 rokiem n.e. Francuzi nazywają drewniane żaluzje les persiennes, podobnie jak Hiszpanie las Persianas. Honor zwraca się zatem Persom, a nie Wenecjanom.

Drewniane żaluzje były uważane za oznakę wysokiej klasy w Europie w XVIII wieku. Znajdowały się w najbardziej luksusowych domach w całej Europie. Edward Bevan, Anglik, odkrył, że drewniane listwy mogą obracać się w ramie. Na swój wynalazek uzyskał patent. John Hampson, mieszkaniec Nowego Orleanu, zmodyfikował ten wynalazek w 1841 roku, umożliwiając użytkownikowi regulację kąta nachylenia poziomych lameli. Doprowadziło to do rozwoju dzisiejszych żaluzji.

Żaluzje drewniane - podsumowanie

Żaluzje istnieją od dawna i nadal stanowią stylowe i funkcjonalne rozwiązanie dla Twojego domu. Żaluzje są wykonane z aluminium lub PCV, ale pierwotne wersje były wykonane z żaluzji drewnianych. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady. Będziesz bardzo zadowolony ze swojego zakupu, niezależnie od tego, który typ wybierzesz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top