• 30 maja 2024

Podłogi winylowe są często przedstawiane jako gładkie, kwadratowe płytki wykonane z tworzywa sztucznego. Podłogi winylowe były standardowym wykończeniem w blokach handlowych i mieszkalnych, konkurując z linoleum. Od tego czasu podłogi winylowe poszły bardzo do przodu i są obecnie najlepszym wyborem dla nieruchomości komercyjnych i mieszkalnych. Panele winylowe mogą być stosowane w wielu miejscach. Czy panele winylowe są trwałe? Jaki jest koszt tego typu materiału? Mamy odpowiedź!

Panele winylowe: Dlaczego są tak popularne?

Najpierw omówmy, dlaczego panele winylowe stają się coraz bardziej popularne. Podłoga winylowa to świetny wybór dla większości pomieszczeń, ponieważ jest wodoodporna, odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu. Możesz również znaleźć podłogi winylowe, które dzięki postępowi technologicznemu wyglądają jak naturalny kamień, płytki lub drewno. Pozwala to na stworzenie stylowego wyglądu nawet w przestrzeniach, w których być może nie można było zastosować produktów z drewna lub płytek.

Co to jest winyl?

Panele winylowe stały się popularnym materiałem podłogowym od czasu wprowadzenia PVC (polichlorku winylu), syntetycznego tworzywa sztucznego zawierającego węgiel, wodór i chlor. Materiałem podłogowym jest arkusz winylowy lub płytki. Jest to produkt kompozytowy, który składa się z warstwy wykonanej z winylu połączonej z włóknistym rdzeniem, a następnie pokrytej drukowaną warstwą o określonym wzorze. Jest też trwała, przezroczysta warstwa użytkowa. Istnieją trzy główne rodzaje paneli winylowych.

  • LVT - Materiałem bazowym dla LVT jest w 100% winyl
  • WPC - WPC jest kompozytem drewna, PVC i kompozytu (na przykład panele ogrodzeniowe).
  • SPC - Z rdzeniem z kompozytu kamiennego i PVC

Jakie panele winylowe wybrać?

Panele winylowe wyróżniają się grubością i twardością. Panele winylowe mają zazwyczaj grubość od 3 do 12 mm. Panele winylowe są często stosowane do zakrywania starych podłóg i zapobiegania konieczności ich usuwania. Można je również stosować na ogrzewanie podłogowe. Ważne jest, aby podłoże pod panelami winylowymi było proste. Należy również usunąć wszelkie wybrzuszenia i zgrubienia, np. po odpryskach tynku.

Polecane panele winylowe: https://arcydom.pl/panele-winylowe

Zalety paneli winylowych

Panele winylowe wyróżniają się:

  1. trwałość Podłogi winylowe są zaskakująco trwałe, mimo że są miękkie pod stopami. Dotyczy to zwłaszcza wspomnianych paneli SPC.
  2. Wodoodporność - podłogi winylowe są bardzo popularne w łazienkach i kuchniach, ponieważ są odporne na wilgoć, parę wodną i plamy.
  3. Łatwa konserwacja Panele winylowe są łatwe do czyszczenia, ponieważ są odporne na brud, plamy i zarysowania. Aby przywrócić im pierwotny wygląd, można je umyć wodą i środkiem chemicznym, który jest specjalnie przeznaczony do ich pielęgnacji.
  4. Dobra akustyka Panele winylowe mają dobre właściwości tłumiące dźwięk . Wynika to z właściwości materiału jakim jest winyl. Jest to szczególnie ważne w przypadku bloków mieszkalnych, gdzie sąsiadom mogą przeszkadzać odgłosy kroków i spadających przedmiotów.
  5. Łatwa instalacja Winylowe podłogi laminowane mogą być instalowane bez kleju, przy użyciu systemu click lock, lub z klejem. O ostatecznym wyborze zadecyduje podłoże.

Jaki jest koszt paneli winylowych?

Panele winylowe występują w różnych cenach. Ceny paneli winylowych różnią się w zależności od grubości warstwy użytkowej oraz zastosowanej faktury i materiału. Średnia cena za stopę kwadratową waha się między 70 zł a 200 zł. Należy pamiętać, że panele winylowe o najniższej cenie są mniej odporne na przebarwienia czy zarysowania. Do kosztów wykonania podłogi winylowej można dodać również podkład lub klej, a opcjonalnie wykonać posadzkę samopoziomującą.

Panele winylowe to najlepszy sposób na odmienienie wnętrza

Panele winylowe to świetny sposób na aktualizację wnętrza. Oto kilka przykładów, jak panele mogą być stosowane w części mieszkalnej z aneksem kuchennym. Są szybkie i łatwe w montażu, więc możesz mieć nową podłogę w krótkim czasie. Ich wszechstronność i łatwość użytkowania to również powody ich wyboru.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top