• 3 maja 2024

Większość klimatyzatorów, które można łatwo zainstalować w domu, zapewni wydajne chłodzenie. Szybko przekonasz się, że klimatyzator dobrej jakości posiada również funkcję ogrzewania. Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzatorów może być proste i wygodne. Można również kontrolować, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ogrzewanie domu lub mieszkania w ten sposób. Tym bardziej, że ceny związane z ogrzewaniem budynku za pomocą pieca gazowego lub węglowego stają się zaporowe.

Jaki system grzewczy wybrać do domu lub mieszkania?

Ważne jest, aby od początku dokładnie oszacować swoje oczekiwania. Dotyczy to między innymi:

  1. Pożądana temperatura, którą chcemy mieć w pomieszczeniach. Gaz jako paliwo grzewcze jest mało prawdopodobny, jeśli chcemy mieć ciepły dom.
  2. Obszar, który chcemy ogrzać. To bezpośrednio wiąże się z kosztami.
  3. Będziemy musieli zdecydować, czy będziemy potrzebowali dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, która jest wymagana przy piecach gazowych lub węglowych.
  4. Jaki jest koszt ogrzewania lokalu? Który z nich będzie dla nas optymalny?
  5. Czy interesuje nas pełna automatyzacja ogrzewania i możliwość praktycznego programowania jego działania? Taka automatyzacja jest możliwa dzięki klimatyzatorom.

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów

Montaż całego systemu najlepiej zlecić wykwalifikowanym fachowcom, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatora, który posiada funkcję grzania. Dobrym pomysłem jest założenie, że nieizolowany dom będzie wymagał 100 watów do ogrzewania za pomocą klimatyzatorów. Wynika to z faktu, że daje to pojęcie o tym, jak bardzo są one wydajne. Będzie to niższe, jeśli budynek jest dobrze izolowany i energooszczędny. Izolowane domy wymagają do 80 W na metr kwadratowy, podczas gdy standardowe wykończenia wymagają od 30 do 50 W na metr kwadratowy. W przypadku domów energooszczędnych można uzyskać nawet 25-40 W na metr kwadratowy.

Te informacje pozwolą Ci dobrać odpowiedni klimatyzator do Twojego budynku. Nie powinieneś zużywać zbyt dużo prądu, bo inaczej nie będziesz w stanie ogrzać budynku w zadowalającej temperaturze. Każde pomieszczenie, które chcemy ogrzać musi mieć klimatyzator. Musimy policzyć klimatyzatory, które chcemy kupić i zsumować maksymalny pobór mocy dla każdego z nich. Następnie musimy oszacować ile godzin dziennie będziemy używać tych urządzeń do ogrzewania naszych domów. Mnożąc te liczby otrzymamy liczbę kilowatów, którą mnożymy przez obowiązującą stawkę za prąd u naszego operatora (najlepiej posłużyć się średnią ceną). Pozwoli nam to na dokładne wyliczenie kosztów za ogrzewanie naszego budynku.

Do wykonania instalacji potrzebna będzie wysoka moc umowna.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wydajność takiej instalacji. Klimatyzacja może zużywać nawet do 5 kW energii elektrycznej. Dlatego należy uzyskać informację od zakładu energetycznego, czy będzie on w stanie zapewnić nam wyższą moc umowną, która jest w tym przypadku pożądana. Z tym nie powinno być problemu.

Zalety ogrzewania za pomocą klimatyzatora

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów ma wiele zalet. Nie musimy się martwić o to, jak ustawiona jest kotłownia, ani o koszty paliwa. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, które nie dodaje więcej zanieczyszczeń do wdychanego przez nas powietrza i nie powoduje większego smogu. Możliwe jest zastosowanie specjalnych filtrów, które oczyszczają powietrze. Można go również używać przez cały rok, więc w zimie można go ogrzewać, a w lecie chłodzić.

Jednostkami można również łatwo sterować i można zaprogramować ich działanie. Można oczekiwać, że współczynnik SCOP będzie sięgał nawet 5. Może on nam wiele powiedzieć o stosunku energii cieplnej dostarczonej do budynku do energii elektrycznej zużytej w danym okresie czasu. Jest to rozwiązanie wydajne i ekonomiczne, które jest łatwe w obsłudze.

Wady ogrzewania za pomocą klimatyzatora

Myśląc o ogrzewaniu budynku w ten sposób, musimy pamiętać, że do każdego z pomieszczeń będziemy musieli kupić klimatyzator. Ten rodzaj ogrzewania jest drogi w montażu. Należy pamiętać, że klimatyzacja typu powietrze-woda musi pracować w temperaturze co najmniej -15 stopni. Warto poświęcić czas na zbadanie wszystkich za i przeciw przed podjęciem decyzji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top